Komunikat MEiN w sprawie zniesienia obligatoryjności posiadania ORCID dla celów ewaluacyjnych

z dnia 3 września 2021 roku

Komunikat MEiN w sprawie ORCID

 

Infografika ORCID a ewaluacja

 

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on (https://legislacja.gov.pl/projekt/12350651/katalog/12812222#12812222) znosi wymóg rejestrowania elektronicznego identyfikatora naukowca ORCID (Open Researcher and Contributor ID) w systemie POL-on-PBN.

Patrz link:

https://polon.nauka.gov.pl/informacje/aktualnosci/o/20/komunikat-mein-w-sprawie-zniesienia-obligatoryjnosci-posiadania-orcid-dla-celow-ewaluacyjnych/493808

 

--------------------------------------------------------------------

Komunikat w sprawie ORCID ID w PBN i POL-on

z dnia 24 stycznia 2019

 Szanowni Państwo!


W związku z koniecznością przetwarzania w systemach centralnych (POL-on, PBN) zautoryzowanych (potwierdzonych przez właściciela) numerów ORCID osób informujemy, że ich gromadzenie będzie się odbywało wyłącznie poprzez indywidualne konta użytkowników w systemie PBN. Dla dotychczas wprowadzonych, bezpośrednio do systemu POL-on, numerów ORCID wymagane będzie ich autoryzowanie przez właściciela w systemie PBN.

Metoda ta jest zgodna z rekomendacjami systemu ORCID oraz niesie za sobą szereg korzyści takich jak:

  • przechowywanie pewnego, bo potwierdzonego przez właściciela numeru ORCID, co zapobiegnie problemom identyfikacji osoby w trakcie ewaluacji oraz problemom z identyfikacją konta osoby w ORCID,
  • brak błędów (literówek czy dubli) w numerach ORCID w repozytorium,
  • możliwość przesyłania z repozytorium danych na konta autorów w ORCID (po wyrażeniu dodatkowej zgody przez autora – co będzie możliwe w przyszłości) co pozwoli np. na wysłanie publikacji dodanych przez podmiot w PBN na konta autorów w ORCID dzięki czemu publikacje te będą widoczne w portalu o międzynarodowym zasięgu,
  • możliwość otrzymywania przez systemy PBN i POL-on notyfikacji o zmianach na kontach osób w ORCID co pozwoli na wydajniejsze pobieranie danych z tego systemu dla podmiotów chętnych do skorzystania z nich na potrzeby ewaluacji.

Zachęcamy Państwa do przekazania informacji o sposobie gromadzenia numerów ORCID w systemach OPI do Państwa pracowników i doktorantów.

Aby dodatkowo wesprzeć użytkowników, przygotowaliśmy film instruktażowy dostępny na kanale YouTube OPI PIB.

 

Jak przypisać ORCID ID do osoby w PBN? -film instruktażowy

 

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) - to międzynarodowy system identyfikacji autorów prac naukowych. Składa się z 16 cyfr podzielonych na 4 części, zapisanych w formie HTTP URL (np. http://orcid.org/0000-0042-3766-2908) . Poza krótkim opisem naukowca (biografia, słowa kluczowe, strona internetowa autora lub instytucji, identyfikatory w innych systemach), widzimy też wykaz jego publikacji, projektów i grantów. Z ORCID-em można połączyć własne profile założone w bazach: Scopus (Author ID) oraz Web of Science (ResearcherID), aby umożliwić automatyczną wymianę danych, tworząc spójną całość.

ORCID jest organizacją non-profit, istniejącą od 2012 r., rejestracja identyfikatora jest bezpłatna.

  • Numer ORCID wykorzystywany jest przez bardzo liczne grono czasopism i wydawnictw (w tym przez Elseviera) do identyfikacji autorów składających wnioski grantowe, prawidłowego indeksowania prac w bazach, czy też jako narzędzie pozwalające na zapoznanie się z dorobkiem naukowym danego autora. Za jego pomocą można w prosty sposób w jednym miejscu przedstawić swój dorobek publikacyjny.
  • Coraz więcej czasopism wymaga podania numeru ORCID na etapie przysyłania manuskryptów do recenzji: jest często obowiązkowy dla głównego i korespondencyjnego autora.
  • Identyfikator ORCID pozwala na lepsze łączenie danych w bazie Scopus (i w innych rozwiązaniach, jak np. Mendeley) oraz w ResearcherID (baza Web of Science), umożliwiając automatyczną wymianę danych. Zmniejsza ryzyko przyjęcia manuskryptów pisanych przez fikcyjnych autorów lub oszustów.
  • Bardzo ważne jest również połączenie numeru ORCID z kontem autora w systemie PBN.
  • Oprócz publikacji, do profilu można dodać takie informacje jak biogram, słowa kluczowe, historię zatrudnienia, czy wykształcenie oraz prowadzone badania.
  • Identyfikator ORCID pojawia się w coraz większej liczbie baz danych przy afiliacjach autora (np. Scopus czy Web of Science).
  • Pomoc i przewodniki dla użytkowników ( więcej )

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Jak Jak zarejestrować się w ORCID i otrzymać swój unikalny numer?

  • Aby zarejestrować się w bazie ORCID należy wejść na stronę: https://orcid.org/register.
  • Następnie wypełniamy wskazane pola - podajemy swoje podstawowe dane: imię i nazwisko, adres e-mail, tworzymy hasło, określamy czy dostęp do publikacji, które wprowadzimy, ma być publiczny, ograniczony do wskazanych osób czy ograniczony tylko do właściciela profilu.

 Jak założyć ORCID?

  1. Wejdź na stronę www.orcid.org.
  2. Wybierz krok 1: Register now.
  3. Wypełnij obowiązkowe pola. W rubryce Primary email podaj adres służbowy @awf-bp.edu.pl
  4. Wybierz ustawienia widoczności – zdecyduj, kto będzie mógł widzieć Twój profil (wszyscy, tylko zaufani odbiorcy lub tylko Ty). Uwaga! Aby być widzialnym i rozpoznawalnym, m.in. przez wydawców, grantodawców, należy zaznaczyć odpowiednią opcję widoczności (visibility: everyone). Te ustawienia można w każdej chwili zmienić. Można je też zmieniać na poziomie poszczególnych komponentów profilu (np. przy każdej publikacji).
  5. Po zaakceptowaniu regulaminu zakończ rejestrację, klikając Register.
  6. Na podany adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca założenie profilu oraz identyfikator ORCID autora i link, który należy kliknąć, by zakończyć proces rejestracji.
  7. Profil autora jest już gotowy. Teraz możesz go edytować, dodając informacje o wykształceniu, historii zatrudnienia, publikacjach, grantach itp.
  8. Zgłoś swój identyfikator ORCID do pani Joanny Prymak, p. 414 lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jak założyć ORCID – informacja ze strony „Warsztat badacza” prof. UAM. dra hab. Emanuela Kulczyckiego.

Identyfikator ORCID ma możliwość łączenia i linkowania do profili autora założonych w innych, podobnych systemach identyfikujących, tworząc spójną całość np. z: